Oroszország kijut a Latin-Amerikával fenntartott partneri kapcsolatainak új szintjére. Február 20-22-én Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök látogatást tesz Brazíliában és Kubában. A látogatások során fontos egyezményeket és kereskedelmi szerződéseket írnak alá.
Latin-Amerika fontos szerepet játszik a modern világon. Ehhez nem kis mértékben járulnak hozzá a természeti kincsei: latin-amerikai országokban, amelyek a szárazföld 15%-át foglalják el, ásványi tartalékok körülbelül 20%-a található. Továbbá, a 2008-as globális válságot a régió a legkisebb veszteségekkel élte túl, és most jó gazdasági eredményeket mutat.
Ami Brazíliát és Kubát illeti, Oroszország számára e két ország kulcsfontosságú. A Moszkva és Havanna közötti kapcsolatok virágkora a szovjet időszakra esik. Ezután nehéz időszak következett be országaink közötti kapcsolatokban. De most a helyzet fokozatosan javul, véli Borisz Martinov orosz szakértő:
Világkereskedelem szempontjából Kuba rendkívül előnyös geopolitikai helyzetben van. Nagyszerű kikötői vannak, ahol különböző méretű óriás tartályhajók köthetnek ki. Együttműködünk az energetika, közlekedési gépgyártás terén.
Kubai látogatása során az orosz miniszterelnök tárgyalásokat folytat Raul Castro a kubai Államtanács és Minisztertanács elnökével, elsősorban a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését vitatják meg.
Brazíliával Oroszország kétoldalú együttműködési program alapján fejleszti kapcsolatait. Február elején közölték, hogy a két ország másfél milliárd értékű szerződés aláírását tervezi, amely alapján Oroszország a Pancir típusú légvédelmi rakétarendszereket és Igla mozgékony légvédelmi rendszereket szállít majd. A múlt év decemberében Vlagyimir Putyin és Dilma Rousseff megvitatta újfajta együttműködési formákat a kereskedelem terén. E munkának folytatása lesz az Orosz-brazil Együttműködési Bizottság hatodik ülése, amelyen részt vesz Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök. Tervek szerint Medvegyev találkozik majd Dilma Rousseff elnökkel is. Oroszországnak és Brazíliának jó kilátásai vannak közös projektek megvalósítására, véli Vlagyimir Davidov az Orosz Tudományos Akadémia Latin-amerikai Intézetének igazgatója.
Úgy gondolom, hogy együttműködhetünk a nukleáris energia, a békés atom alkalamazása terén is. Vannak együttműködési perspektíváink a világűrben is. Úgy vélem, hogy Oroszország mérnöki szolgáltatást tudna nyújtani Brazíliának. Brazília vizont más ágazatokban együttműködhet velünk. Sok mindenben tudnánk kiegészíteni egymást.
A szakértők rámutatnak, hogy ma számos ország igyekszik aktívabbá tenni gazdasági kapcsolatait Latin-Amerikával. Oroszország különleges helyet foglal el ezen a listán: hiszen jó tapasztalata volt a múltban és komoly tervei vannak a jövőre.
(Oroszország Hangja)