Brazilia döbbenten állt a 7:1-es történelmi vereség után. Most még döbbentebb 3:0 után. Sajnos valóban nemzeti tragédia ez ott.
Mi történhetett? - tette fel a "világ" a kérdést.
Választ nem nagyon fogalmazott meg még senki a brazil mélyszegénységen kívül. De van-e köze ezeknek egymáshoz? Az atlantista média mindinkább politikai megnyílvánulásokban ássa alá Brazilia tekintélyét. Már elkezdték kampányukat - pont a mélyszegénységre építve - a VB előtt. A brazil csapat porbahullása pedig csak fokozza - épp kapóra jött - az elégedetlenkedést. Hiszen Brazilia futballnemzet, tartották eddig. Mi lesz ezután? Brazilia nem csak futballnemzet, hanem BRICKS-csoport tag is!És ez felvirágzáshoz vezetne belátható időn belül. Na talán itt van a kutya elásva! Ez a fő baj Európa, USA, a Világbank és világkormányzóik szemében. Talán mert nem ők lehettek a fő "részvényesek" ebben a kasszában (és mellék se).
Talán ez szúrhatja inkább az atlantista "közvélemény" szemét annyira - hiszen ez az Oroszországgal és az Ázsiai Régióval való küzdelmük része - és ebből a perspektívából már egészen más a brazil kép megitélése történelmi tények és a realitás alapján. Vajon lesz-e Arab Tavasz-Szíria-Ukrajna-ISIS féle felforgatás Braziliában is ezen csúfos "elért eredmények" után? Venezuéla még kitart.... ne hagyd magad te sem, Brazilia!
Az atlantista média árnyalata
Julia Carneiro, a BBC Rió de Janeiró-i tudósítója is egyetért ezzel. Úgy véli, „a szegényebb városrészekben valóban nagy a félelem a lakosok és a rendőrök között, de ez nem érinti a gazdagabb környékeket, és ha az erőszak nem terjed át a központi részekre, a turistáknak nincs miért aggódniuk.”
Kevésbé derűlátó Anthony Pereira, a londoni King’s College Egyetem brazil tanszékének professzora, aki azt mondja, a jelenlegi helyzet következtében kevesebb befektető és turista választja Brazíliát úti célnak. „A szervezett bűnözés kihívást jelent az állam számára, ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy vajon az állam mennyire képes rendet teremteni.”
Rio
de Janeiróban más a helyzet: a „Rendteremtés” nevű műveletnek
köszönhetően az elmúlt években csökkent a gyilkossági ráta. Az akciók
során a tengerészgyalogosok és a rendőrség gépfegyverekkel felszerelve,
megerősített járművekkel és helikopterekkel hatolnak be a város
szegénynegyedeibe, hogy kiűzzék a bandákat és helyreállítsák a rendet.
Ha mindezt sikerrel végrehajtják, a tervek szerint az alapvető szociális
ellátás megszervezése következik: helyreállítják az egészségügyi
szolgáltatásokat, és az olyan alapvető higiéniai szolgáltatást, mint a
szemételszállítást. A rendőrség különösen azokra a „bádogfalvakra”
koncentrál, melyek focivébé és az olimpia helyszínéül szolgáló stadionok
környékén fekszenek.
Julia
Carneiro, a BBC Rió de Janeiró-i tudósítója jelentősen árnyalja a
sikerjelentést: „Rióban több mint 700 bádogfalu található, a
Rendteremtés művelet viszont mindössze 30-at érint ezek közül. Több
tucatnyit közülük a drogbandák uralnak, és egyre romlik a helyzet,
ugyanis a máshonnan elűzött bűnözők is ide jönnek.” A BBC újságírója egy
másik jelenségről is beszámolt: egyre több bádogfalu felett korrupt
rendőrökből álló milíciák vették át a vezetést, akik arra kényszerítik a
lakosokat, hogy fizessenek a gázolajért, a vízért és a „védelmükért”.
Lám azt még ők is beismerik, hogy csak egy külvárosi kis réteget érint ez az elefántnyi probléma. Persze ez hatalmas létszám így is, de minden országban - még az atlantistáknál is - égető helyzet. Mégis csak ott munkálkodnak a jogvédőik, ahol valami háttérérdek húzódik meg a média által megteremtett félhomályben. Kizárólag a mélyszegénységre kihegyezve, hiszen innen lehet igazi anarchiát előidézni...
Gölöncsér Miklós - Jövőnk.info