Hagyományaink feltárása, megismerése és megismertetése mindig kiváltképp fontos az utókor számára. Mert gyökértelenül a jelenben csak elbolyongsz, a jövődet pedig veszendőbe kergeted.
Oroszlámos, Magyarmajdány. E helyen középkori monostor állt. A történelmi források a következőképpen említik: 1247. Orozlanus munustura, 1274-1284 Wruzlan-munustura és 1340. Oroslanus-munustura. Bánát egyik legkorábbi keresztény monostoraként tartják számon. E hely kapcsolatba hozható a Gellért-legendából ismert Szent György monostorának történetével. E szövegben az ismeretlen szerző a monostor létrejöttéről és Csanád vezér meg Ajtony fejedelem harcáról ír. A legenda szerint Csanád, álmatlanul töltve az éjszakát, Szent Györgyhöz könyörgött. Györgynek, aki oroszlán képében jelent meg neki, ígéretet tett, hogy amennyiben győzelmet arat, tiszteletére monostort emeltet. Ajtony serege felett fényes győzelmet aratva aztán, azon a halmon, ahol az álmot látta, megépíttette Oroszlánmonostorát. Ezután görög szerzeteseket hozatott ide a közeli Keresztelő Szent János monostorból. A Gellért legenda szerint kezdetben tíz görög szerzetes élt itt, amely aztán hosszú ideig a Csanád nemzetség temetkezési helyéül is szolgált. A XVI. század elején a monostor mellett egy kisebb, négyszögletű alappal rendelkező várat építettek, árkokkal megerősítve. Az építményt 1551-ben foglalták el a törökök.
A tíz évig tartó ásatások során három templom alapjait teljes egészben feltárták. Ezek legnagyobbika a XII. századi román stílusú templom, domborzati téglákkal díszítve, melyekbe kereszteket, oroszlánokat és a monostor képét nyomtatták. E monostor jelentősége éppen abban rejlett, hogy egyenlő távolságra volt Konstantinnápolytól és Rómától is. A nagy templom tégláin felfedezhető a román és a bizánci elemek ötvöződése.
Eddig 523 sírt tártak fel, melyekben pénzérméket, ékszereket, fegyvereket és használati eszközöket találtak. A temető a korai Belo brdo-i kultúrához sorolható. A monostor körül védőárkokat tártak fel. A régészeti kutatások eredményei alapján e hely a XI-XVI. századtól lakott terület volt.
Hírfigyelő Szolgálat – Jövőnk.info