Hillary Clinton amerikai külügyminiszter ezen a héten látogatást tesz Pekingben annak kapcsán, hogy a Csendes-óceán térségében kiújultak a területi viták Kína és az Egyesült Államok térségi “szövetségesei” közt. Clinton összesen 11 napot tölt majd a térségben, melynek során a Dél-Kínai-tenger és Kelet-Kínai-tenger kapcsán felmerült területi vitákban érintett államok képviseleteivel tárgyal. Ebből két napot Kínában tölt (ma és holnap), ahol a Yang Jiechi külügyminiszter által vezetett tárgyaló bizottsággal próbálják rendezni a helyzetet.
A kínai közbeszédben már hosszú ideje napirenden van a téma, hogy Kína és az Egyesült Államok egyre inkább egy hidegháborús állapot felé sodródik, mivel az Egyesült Államok egyre több erőforrást fordít a térségi “szövetségesek” támogatására és a katonai jelenlét növelésére a területen. Obama alig több mint egy éve hirdette meg a térségre irányuló külpolitika “újra-egyensúlyozását”, amit a Kínai Katonai Tudományok Akadémiáján azonnal úgy értelmeztek, hogy az Egyesült Államok be akarja kebelezni Kínát (ami nem áll távol a valóságtól).
Clinton most kifejezetten a Panganiban sziget helyzetét akarja rendezni, amire a térség több országa is igényt tart. Kína 1995-ben kezdett ott különböző létesítményeket létrehozni – napelemek, malmok – majd megjelent a kínai haditengerészet, ami helyőrséget hozott létre a szigeten és azóta a terület Kína ellenőrzése alá tartozik.
Hogy mennyire látják szívesen Clintont az országban, arról mindent elárul, hogy a kínai külügyminisztérium tegnap kiadott egy közleményt, amiben felszólította az Egyesült Államokat, hogy ne avatkozzon bele a térségi politikába és a területi vitákba.
Molnár István - Jövőnk.info