Március 16-án a Slovenská Pospolitost rendezvényt tart Pozsonyban, az első önálló szlovák állam kikiáltásának évfordulója alkalmából. A rendezvény célja, az EU és a globalizmus elleni tiltakozás. A rendezvényre invitáló videót magyar nyelven is feliratozták, várják az ottani magyarokat is. A MNA is meghívást kapott a rendezvényre.
Tudni kell, hogy a SP az MNA-val kezet fogva népeink kapcsolatának újragondolását képviseli. Az évekkel ezelőtt elindult lassú, de a korparancs követelte közeledés mára tagadhatatlan eredményeket mutat. Az SP munkássága és hozzáállása kihatott a szlovák szélsőjobboldal gondolkodására. (A politikai érdekből uszító, álnemzeti szabadkőműves pártok ott sem minősülnek jobboldalinak.) Nemcsak, hogy jószerivel megszűntek a korábban gyakori magyarellenes atrocitások, de egyre többen ismerik fel a közös érdeket, ami a megmozdulásokon is visszatükröződik. Krasznahorkaváralján az SP szervezésében együtt tiltakoztak szlovákok és magyarok a cigányok garázdasága ellen. A déli részeken tartott demonstrációkon pedig jellemző a kétnyelvű felszólalás. A Pospolitost-hoz köthető Mi Szlovákiánk Néppárt pedig magyarlakta településeken is szép eredményeket ért el. De már nem az SP az egyetlen szervezet, mely ezt az irányvonalat képviseli. A VZDOR például kifejezetten az MNA példamutatását követve alakult.
A javíthatatlan hazai sovinisztáknak persze semmi nem jó. Minden pozitív, a tagadhatatlan változásokat érzékeltető történésről sunyi módon hallgatnak, viszont minden alkalmat megragadnak, hogy az érthetően nem egyszerű közeledést visszafordítsák, és visszaálljon a jól megszokott ellenségeskedés (esetleg újra atrocitások érjék az ottani magyarokat).
A március 16-i rendezvény sem jelent kivételt, rögtön nekiestek a rendezvénynek, a magyar nyelvű meghívó ellenére. Persze mikor eltérést találtak a magyar szövegezésben, rögtön igazolva is találták magukat. Például a szlovák szöveg évszázados elnyomását sokáig tartó elnyomásra finomította a fordító.
Hogy ezt félrevezetésnek, vagy előzékenységnek értékeljük: ilyen vitába nem fogunk belemenni. Ha a szlovákok úgy érzik, az együttélés alatt (és különösen az utolsó századaiban) nem voltak teljesen szabadok, szívük joga. Ahogy ők is tudják, hogy mi magyarok igazságtalannak tartjuk a trianoni döntést. De megkockáztatom, hogy többen ezzel egyet is értenek - legalábbis részben. Továbbmegyek: mi sem mondhatjuk azt, hogy teljesen jogtalan az együttélésre vonatkozó kritikájuk!
Ennek pedig aktuális példája a szóban forgó évforduló. Korábban foglalkoztunk már azzal, hogy a magyar nemesi vezetésnek felelőssége van a Trianonig vezető eseményekben. Mert nem voltak hajlandóak tudomásul venni a törökvész után a nemzetiségi arányok megváltozását, figyelmen kívül hagyták a nemzetiségek (melyek egy részét maguk telepítettek be) jogos igényeit. Melyek pontosan azok voltak, melyekért most a külhoni magyaroknak is meg kell küzdeni (szabad nyelvhasználat, anyanyelvi oktatás, önrendelkezés). Ezért kerülhetett sor Trianonra. Ami pedig a legtragikusabb: még ezután is esély lett volna a rendezésre. Ez pedig pontosan ugyanezen úszott el. Horthyék ugyanis a szlovák igényeket újfent lesöpörték az asztalról, mikor Tiso kezdeményezte a csehektől való elszakadás után a szlovákok visszatérését Magyarországhoz. Ezután kiáltották ki az önálló Szlovákiát. Nekünk is van tehát mire emlékeznünk az évfordulón!
Március 16-án pedig szlovákok és magyarok együtt fognak tiltakozni, a mindnyájunkat sújtó jelenbeli elnyomás ellen!
Bánfalvi Béla - Jövőnk.info