Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273

MALÉV-Ferihegy

$
0
0

Leállt. 2012. 02. 03-án leállt a Malév, amely 1946-2012 között szállította az ország lakosságát és a külföldiek százezreit,millióit. Korábban már elemeztük a kialakult helyzetet, de érdemes a Malév utáni időkről is szólni. Mindenki számára fontos volt a Malév, hiszen minden magyar ember, aki azt hallotta, hogy polgári repülés vagy légitársaság, akkor azonnal a Malévra gondolt. Mindenki szerette ezt a légitársaságot és mindenki úgy érezte, hogy ez valóban magyar. Malév azonban egy éve eltűnt és egy hatalmas, azóta is kitöltetlen lyuk maradt utána. Kitöltetlen lyuk, amit sokan ki akarnak használni és sajnos az elmúlt egy évben a Malév miatt kialakult űrt többen, több légitársaság próbálja kitölteni, sokszor undorító módon.

Amióta a Malév leállt sokszor hangzott el az, hogy a Malév nem volt más, mint a mindenkori kormányok lopásainak pénzkifizető helye. Ezen azonban nem lehet csodálkozni. Mindig a nagyvállalatokat választották csalásaik és lopásaik fedőszervéül. Ilyen szerepet töltött be a Volán, a BKV és a Malév is.

A Malév után a kialakult űrt a fapados légitársaságok akarták gyorsan kihasználni és a Malév korábbi utasait átcsábítani. A megjelenő Wizzair, Ryanair, Easyjet, Jet2 és a többi fapados a lehető legnagyszerűbb módon pusztította le a reptér imázsát. A helyzet néhány hónap alatt borzalmassá vált. A reptér forgalma a 2002-es szintre zuhant vissza 2012 augusztusára. A teljes átszálló forgalom elveszett és Ferihegy (Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér) a semmi szélére szorult és zsákutca lett. Persze ennek örült a többi konkurens reptér körülöttünk, Bécs Prága, Varsó és még sorolhatnánk. A Malév csőd totálisan rányomta bélyegét a reptér forgalmára, de a visszaesést érezték a budapesti szállodák és a magyarországi turizmus is. Ferihegy így igazi fapados rémálom lett, a kész röhej kategória. A fapadosok persze áraik csökkentése miatt cirkuszt csináltak reptérből és gyalogosan szállították be az utasaikat. Megjelentek a sörsátrak és olyan körhinták és egyéb gyerekszórakoztató eszközök, amelyek nagyrészt a falusi búcsúkon fordulnak elő. Az ország központi reptere szégyenletes állapotba került.

 

Beszállító sörsátrak Ferihegyen

Sörsátrak utasokkal

Körhinta a repülőtéren, csak a cigányprímás meg a táncoló medve hiányzott a nyáron

Az utóbbi napokban röppent fel a hír, hogy hamarosan megjelenik az új magyar légitársaság, amely sok százmillió euró, vagy dollár ráfordításból jönne létre. Azonban ez lehetetlen, hiszen Budapest reptere elmaradott, a rendszerváltás óta komolyabb konferencia központ, szálloda nem is épült a környékén. A tömegközlekedési hálózat sem lett kialakítva, nem építettek gyorsvasutat erre és a metrót sem hosszabbították meg. Nyomorult buszjárat és ennyi, ennyi volt a kapcsolat a fővárossal is. És a repülőtér is ezer sebből vérzett. A cargo (teherszállítási és kiszolgáló) képesség hiányosságai, a megépítetlen utashidak, a beszállítás lassúsága súlyos probléma volt.

Az aki ide most befektet az biztosan bukni fog, de nem keveset. A lecsúszás pedig folytatódik, amíg az összes repülőtér körülöttünk fejlődik. Prága és Bécs-Scwechat folyamatosan fejleszt. Budapest lehetett volna az összekötő kapocs, főleg jó földrajzi fekvésének köszönhetően kelet és nyugat között. De minden elveszett.

A normálisan működő Bécs-Schwechat repülőtér 

A normálisan működő Prága-Ruzyne repülőtér 

Megerősödött Prága, Bécs, Varsó. Délkeleten óriási csomópont lett Isztambul kelet és nyugat között. Ferihegy végérvényesen marginális reptér lett. Feltámasztása az elvesztegetett idő miatt már lehetetlen tűnik.  

Makkai Péter - Jövőnk.info


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273