A Szemes István által vezetett Települések Megmaradásáért Egyesületet Miskolc Megye Jogú Város Önkormányzata megpróbálja minden eszközzel hátráltatni. A Települések Megmaradásáért Egyesület tagja az Érpataki modell országos hálózatának is és civil, környezetvédelmi szervezeteként a környezetvédelmi, közigazgatási hatósági eljárásokban a törvény szerint, ügyféli jogállás illeti meg.
Ezen jogosultságukat igyekszik Miskolc városa korlátozni azáltal, hogy nem értesít ki a hatósági ellenőrzések idejéről a civil szervezetet, és ezáltal a törvényben előírt ügyféli részvételi jogától fosztja meg.
A Települések Megmaradásáért Egyesületet szerint ezt azért teszi a város, hogy a törvénytelen állapotok napvilágra kerülését megakadályozza, ezáltal Miskolcról egy a valóságtól eltérő képet alakíthasson ki a város vezetése.
Korábban már létrejött egy együttműködés Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának jegyzője és a Települések Megmaradásáért Egyesülete között a városvédelmi ellenőrzéseken való közös részvételről, ugyanis a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kormányhivatal végzésében utasította Miskolc város jegyzőjét, hogy a Települések Megmaradásáért Egyesületet tekintse ügyfélnek és a környezetvédelmi eljárásokban részvételét biztosítsa, mivel az egyesületet megilletik a helyszíni ellenőrzéseken való részvételi (ügyféli) jogok.
A megállapodás ellenére Miskolc város vezetése mégis hátráltatja a civil szervezetet, így meghiúsítva a lakosság számára a tényleges, valós környezeti helyzet megismerését és megakadályozva ezzel azt, hogy a törvényes állapotok megvalósítása céljából a munkálatok, intézkedések megkezdődhessenek.
"A hatósági ellenőrzések létrejöttének nagyon örülünk, de sajnálatos módon hatékony intézkedések nem születnek és folyamatosan bizonyítást nyer az, hogy a törvénysértések száma folyamatosan gyarapszik és előrelépés (szabálysértések csökkenése vagy megszűnése) nem történik, amit alapvető célként kell meghatározni.
Elfogadhatatlannak tartjuk az intézkedések elmulasztását. Az intézkedések annak ellenére maradnak el, hogy például a Hidegsoron a gyermekvédelmi nyilvántartásban nyilván van tartva, hogy 2 ellenőrzött ingatlan esetében 4 család (körülbelül 15-20 fő) be sincs jelentkezve, melynek következtében nem rendelkeznek semmilyen szilárd illetve folyékony hulladék elhelyezéssel. Ezen kívül a hatósági ellenőrzések is megállapították nyilvántartásaikban rögzítették is ezeket a tényeket, de ennek ellenére semmilyen eljárást nem indítottak a szabálysértést elkövető személyekkel szemben, annak ellenére, hogy erre folyamatosan felhívtuk, felhívjuk a jegyző figyelmét.
Legutóbb a Tetemváron állapította meg M.M.J.V. Jegyzője hatósági ellenőrzés kertében, hogy minden rendben van. Megjegyezzük, hogy az eljárásban szintén nem biztosították részvételünket. Az Észak Magyarország internetes oldalának (boon) riporterei a napokban viszont ennek az ellenkezőjét rögzítették." - áll a Települések Megmaradásáért Egyesületet által kiadott közleményben.
Fazekas Márton - Jövőnk.info