A hungarista eszmeiségű tömörülések - mint mi is - mindig nagy gondot fordítottak és fordítanak ma is a munkások, kétkezük munkájából élők képviseletére.... A Munkástanácsok Országos Szövetsége felháborítónak tartja, hogy a kenyér áráról kibontakozó vitában egyesek arra hivatkoznak, a minimálbéremelés miatt nem lehet a kenyér árát csökkenteni. Közleményében úgy fogalmaz: "az Élelmiszer Feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) ügyvezetőjét kevéssé zavarják a tények, amikor első helyen a minimálbérek növekedését említi." A munkavállalói képviselet felhívja a figyelmet arra, sok pékségben csak minimálbéren fizetik a dolgozókat, és szerintük távol áll a valóságtól, hogy a pékeknek a minimálbéresek miatt megy rosszul.
A 2013-14. évi eredménykimutatás alapján a szövetség három pékség adatait ismertetve azt írja, hogy az egyik, a budapesti agglomerációban működő, ismert nevű cégnek az előző évhez képest az árbevétele csaknem 20 százalékkal, a nyeresége 40 százalékkal nőtt, amely után 6,3 százalékos kulccsal adózott. Eközben a bérköltsége 6,7 százalékkal, jóval az árbevétel és a nyereségnövekedési ütem alatt emelkedett. Egy másik, Szabolcs megyei pékségnél az anyagköltségek levonása után maradó, úgynevezett hozzáadott érték 33 százalékkal nőtt, a minimálbéren foglalkoztatott pékek bérét azonban ettől jóval elmaradó mértékben, 5,8 százalékkal emelték meg. A harmadik, ugyancsak Szabolcs megyei vállalat 2013-ban veszteséges volt, annak ellenére, hogy az árbevétele csaknem 10 százalékkal nőtt az előző évihez képest. A cég nem a béremelésektől lett veszteséges, mivel a bérköltségét az elért 10 százalékos áremelkedés ellenére 15 százalékkal csökkentette. A veszteség az anyagi ráfordítások 25 százalékos növekedéséből származott, amit azonban semmilyen begyűrűző áremelés nem indokolhatott, legfeljebb a rossz gazdálkodási döntések.
A Fidesz szerint az olcsóbb üzemanyag - megjegyeznénk, hogy a gázolaj a sütőipar 18-20 százalékos logisztikai költségeiben csak három százalékot tesz ki - miatt csökkennie kellene a kenyér árának, a pékszövetség vezetője viszont azt mondja, nekik jelenleg nem áll módjukban mérsékelni a sütőipari termékek árát. A gázolaj csak nagyon kicsi hányadot tesz ki. Minimálbér-emelés, útdíj, ekáer és élelmiszerlánc-felügyeleti díj drágítja a kenyeret. Ellenségünk a magas áfa - egyúttal az alapvető sütőipari termékek áfájának csökkentését 18-ról 5 százalékra - és az albán pékség - arról is beszélnek, hogy vizsgálatot kezdeményez az albán - egyébként Koszovóban bejegyzett cégek által működtetett - pékségek közteherfizetésével kapcsolatban, mert a pékszövetség állítása szerint ezekben a pékségekben sokszor nem jelentik be a dolgozókat. A politikus érdekes összefüggésnek nevezte, hogy Magyarországon az elmúlt két évben jelentősen megnőtt a menekültkérelmet beadó koszovóiak száma. Mindenképpen megér egy alapos - minisztériumi, adó- és bevándorlási hivatali - vizsgálatot, hogy visszaélnek-e a menekültstátussal a Magyarországon működő koszovói cégek azért, hogy valahogyan elkerüljék a közterhek megfizetését...
Hirfigyelő Szolgálat - Jövőnk.info