A lehető legrosszabb célországot választották a miskolci romák, hogy menekültstátuszért folyamodjanak. Svájc tudatos ország, ott csak a tényleges menekülteknek segítenek. Mivel a 65 miskolci cigány nem számít menekültnek, ezért 16 közülük már úton is van haza – derül ki a svájci bevándorlási hivatal sajtóközleményéből
A Szövetségi Bevándorlási Hivatal (ODM) gyorsított eljárás keretében kezeli a magyar állampolgárok által benyújtott menedékkérelmeket. Első fokon a regisztrációs és eljárási központok (CEP) rendelkeznek 48 órán belül minden olyan esetben, ahol nincs szükség további vizsgálatra, mint például az Európai Unió tagországainak állampolgárai esetében. Az elutasított kérelmezőknek el kell hagyniuk az országot, a visszautazáskor sem segítségnyújtásra, sem útiköltség-térítésre nincsen mód.
A múlt hét elején 65 miskolci magyar állampolgár, köztük mintegy 15 gyermek jelentkezett a vallorbe-i regisztrációs és eljárási központban, hogy menedékjogot kérjen. Időközben 30 személy önként visszavonta a menedékkérelmét, miután helyzetére vonatkozólag teljes körű tájékoztatást kapott a svájci hatóságoktól. 16 fő önszántából már elhagyta Svájcot, hogy saját költségén visszatérjen Magyarországra.
Az esélyük arra, hogy menekültjogot kapjanak Svájcban csekély. 2009 óta egyetlen EU-tagország állampolgára sem kapott menekültstátuszt Svájcban. Az Európai Unió tagországait (EU) a Svájci Parlament biztonságos országnak minősítette. Ez azt jelenti, hogy az adott országban az üldöztetés elleni megfelelő állami védelem elviekben biztosított. Az ezekből az államokból érkező menedékkérelmek éppen ezért nyilvánvalóan megalapozatlanok, és nem vezetnek a tartózkodási engedély megszerzéséhez. Természetesen adódhatnak kivételes esetek, éppen ezért írja elő a törvény az egyedi elbírálást.
A svájci menedékjogi törvény intézkedik azon személyek védelméről, akik a származási országukban súlyosan hátrányos helyzetben vannak vagy fizikai épségük és életük van veszélyben. Minden menedékkérelmet egyedileg bírálnak el. A kérelmezőnek hitelt érdemlő módon kell tudnia bemutatnia a menedékkérelem indokait.
Az EU tagországainak állampolgárai szabadon utazhatnak Svájcba, maximum 3 hónapos ott tartózkodásra, megfelelve bizonyos követelményeknek. Nevezetesen, a kint lét költségeinek fedezésére elegendő anyagiakkal kell rendelkezniük. Ha nem ez a helyzet, az illető személy nem kaphat tartózkodási engedélyt, illetve azonnal kiutasíthatják az országból - írja CivilÉra miskolci hírportál.
Hírfigyelő Szolgálat - Jövőnk.info