Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273

Gyógynövényekkel a megbetegedések ellen 3.

$
0
0

A megfázásos tünetekés a gyomorpanaszok után most nézzük, mit tehetünk vérzéscsillapítás, sebek ellátása esetén. 

Vérzés csillapítása

Pásztortáska: Mindenféle vérzés (gyomor-, bél-, méhvérzés, túl erősPásztortáska menstruációs vérzés, vérző sebek) csillapítására, de a vérnyomás (magas és alacsony egyaránt) normalizálására, sőt a sérv, illetőleg belső szervek előreesésének gyógyítására is kiválóan használható a pásztortáska (Capsella bursa pastoris).

Használata: Teaként és alkoholos kivonat (tinktúra) formájában használjuk. A teát naponta kétszer-háromszor kell inni, egy-egy csészével, lassan, kortyolgatva, édesítés nélkül, a különféle belső vérzések csillapítására és a vérnyomás szabályozására. Vérző sebeket pásztortáskateával lemoshatunk. Tea helyett a tinktúráját is alkalmazhatjuk, 10-30 cseppet bevéve csalánteában vagy vízben.

Palástfű: Jó vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású gyógynövény. Gyakori fogyasztása tisztítja a bőrt. Továbbá alkalmas még nehezen gyógyuló sebek kezelésére, illetve vízhajtásra.

Teaként: 3 dl forró vízzel forrázzuk le 2 teáskanálnyi szárított és összeaprított palástfű hajtását, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. 

Fürdővízként: 0,5 liter vízben forraljunk fel 4 evőkanálnyi palástfű-levelet, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővízhez. Fehérfolyás, menstruációs fájdalmak, változókori panaszok esetén ajánlható.

Érdemes tudni: Naponta 2 csészénél több palástfű-teát ne fogyasszunk, mert károsíthatja a májat.

Belső vérzésre alkalmazható

A vérfű, fehér fagyöngy, fűzvény, fűzfa, gémorrfű, gombernyőfű, kukoricabajusz, libapimpó, orbáncfű, tölgyfalevél, vérontó pimpó, zsurló is. A belőlük főzött teát eleinte 5-6 alkalommal, majd egyre csökkentve az adagot alkalmazzuk.

Sebek gyógyítása

Talán a legismertebb gyógynövények közé tartozik sebgyógyítás terén a körömvirág, és az aloe vera. Az előzőt zúzott, tépett sebek kezelésére használjuk, általában kenőcs formájában. Vérbajra régen teát is is főztek belőle.

Az Aloe-t pedig külsőleg kenőcs, vagy akár a nyers levélből folyó kocsonyás lével való bekenéssel használhatjuk égésre, forrázásra, karcolások, horzsolások, sebek esetén.

Az útilapu a kicserepesedett láb bőrét gyógyítja, a sáfrányvirág a kirepedezett kézre, szélfútta arcra ad enyhítést.

A fekete nadálytőt a kis vágástól kezdve a csatákban szerzett nagy vágott sebekig alkalmazták, hiszen sebgyógyító hatása mellett gyulladáscsökkentő hatása is ismert. Az indás ínfüvet nyersen összetörve, nyállal felragasztva kötik a sebre, éjszakánként cserélik. Nagyon gyors hatású.

A fehérbabot kutyaharapásra használták régen. Vízben felpüffesztették a babot, kettévágták, és ezt kötötték a sebre. Az ebfű levelét szintén kutyaharapásra, vágott sebre használták, nyersen, törve a sebre kötve, vagy teafőzetként, borogatásként.

Ha a kecskerágófű magját megtörjük, zsírral összekeverjük, kiválóan alkalmas a száj, és az orr körüli sebek kezelésére.

Kárpáti Judit - Jövőnk.info


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273