Petro Porosenko ukrán elnök információi szerint az orosz haderők legnagyobb része távozott Ukrajnából és a határ mögötti orosz területekre húzódott vissza, továbbá közölte, hogy jövő héten egy olyan törvénytervezetet nyújt be az ukrán parlamentnek, amely biztosítaná a donyecki és luhanszki régiók egyes területeinek "különleges státuszát". Ezek alapján úgy tűnik, a békefolyamat pozitívan halad előre. Mindeközben az EU küldöttei éppen ma döntenek arról, hogy életbe léptetik-e a hétfőn kilátásba helyezett újabb Oroszország ellenes uniós szankciókat, és egyelőre úgy néz ki, hogy adnak még pár napot a konfliktus megoldásának előmenetelére. Az ukrán gazdaság további zsugorodásának megfékezése érdekében a felek közötti megállapodás mielőbbi tető alá hozására lenne szükség. Oroszország nem megy bele újabb fegyverkezési hajszába - közölte Vlagyimir Putyin, a 2016 és 2025 közötti időszakra szóló orosz állami fegyverkezési programról szóló moszkvai tanácskozáson szerdán. Az orosz elnök azt mondta, "valakinek az a szándéka, hogy újabb fegyverkezési hajszát indítson el, de mi ebbe a hajszába természetesen nem fogunk belekeveredni". Putyin vezető orosz hadiipari tisztviselők előtt azzal vádolt "egyes nyugati államokat", hogy ők provokálták ki és "kreálták" az ukrán válságot azzal a céllal, hogy újjáélesszék a NATO "katonai blokkját".
Jelentősen visszaesett a Lengyelországba irányuló orosz földgázszállítások mennyisége ezen a héten - értesítette aközvéleményt a lengyel állami gázvállalat. Természetesen értetlenül állnak a dolog előtt és nem értik - miért? Mert ez is egy orosz szankció, ha úgy tetszik!
Donald Tusk, a karrierista - aki háborúba sodorhatja a lengyel népet
1. Mert Donald Tusk lengyel politikus nem lépett vissza a beígért EU-s jelöléstől és inkább a lengyel kormányalakításról mondott le.
2. Másrészt, mert az első csatlósa volt az 1. pontban leírtakkal szoros összefüggésben a NATO-tevékenységek zöld útjának - az ukrán válság kirobbantásán keresztül vállalt szerepéért - Oroszország ellen.
Ukrajna bruttó hazai összterméke (GDP) 4,6 százalékkal zsugorodott a második negyedévben éves összevetésben. Az ukrán statisztikai hivatal végleges adata minimálisan kedvezőbb az előzetes számításokban szereplő 4,7 százalékos gazdasági visszaesésnél. Az első negyedévben a gazdaság jóval szerényebben, 1,1 százalékkal zsugorodott.
Az ukrán gazdaságfejlesztési és kereskedelmi minisztérium számításai szerint idén 6,5 százalékkal csökken a GDP a tavalyi minimális, 0,4 százalékos növekedést követően. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) is 6,5 százalékos gazdasági visszaesést vár az idei évre, jövőre pedig már 1 százalékos növekedést (IMF és hadihelyzet függő), ugyanúgy, mint az ukrán jegybank. Az IMF már dörzsöli a tenyerét, hiszen biztosan szüksége lesz még Nyugat-Ukrajnának a segítő (bal)kézre a csúfos jövőben.
Gölöncsér Miklós - Jövőnk.info