Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273

Önerő kiegészítés: Vagyis újra hitelcsapdába hajszolnák a vállalkozásokat Magyarországon!

$
0
0

Vigyázat! A Kavosz Zrt. friss vállalati felmérése azt jelzi, hogy a vállalkozások lassan, de biztosan kezdenek kilábalni a válságból, de a múltbeli tapasztalatok alapján megfontolandó lenne a 2014-2020-as uniós pályázatokhoz az önerő-kiegészítő és a támogatást megelőlegező hitelek lehetőségének bővítése - mondta el a Széchenyi Kártya Programot működtető Kavosz Zrt. vezérigazgatója. Krisán László szerint a bővülő lehetőségekbe az agrárvállalkozásokat is érdemes lenne bevonni. Ugye amit eddig nem sikerült teljesen szétverni, azt most biztosan sikerül(het)ne.


Krisán László, a programot működtető Kavosz Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: a Széchenyi Kártya Program kiterjesztését indokolja a legutóbbi felmérésük megállapítása, amely szerint a vállalkozások lassan, de biztosan kezdenek kilábalni a válságból.

Az ezer mikro-, kis- és középvállalkozás vezetőjének megkérdezésével készült reprezentatív Kavosz-felmérés szerint a válaszadók 32 százaléka kisebb-nagyobb fejlődést vár az idén, az egy évvel ezelőtti 22,5 százalékkal szemben. A vállalkozások mintegy 40 százaléka árbevétel-növekedésre számít, ezen belül 11 százalékuk jelentős árbevételt prognosztizál.

 



A cégek 35,5 százaléka nyereséget vár, közülük 6 százalék jelentős nyereségnövekedésben bízik, a válaszadók 21 százaléka létszámbővítésben gondolkodik - ismertette a kozmetikázott felmérés részleteit a vezérigazgató. A korábbi évekhez képest több mint duplájára emelkedett a közeljövőben hitelfelvételt tervezők aránya, ám nagyfokú óvatosság jellemzi a cégeket a számításba vett hitelösszeg és futamidő tekintetében. Talán nem jogosan? Mi egyáltalán nem ajánljuk. A vállalkozások 84 százaléka 20 millió forint alatti hitelösszegben gondolkodik, ezen belül 26 százalékuk 2 millió és 5 millió forint közötti, míg 23 százalékuk 2 millió forintnál kisebb összegű hitel felvételét tervezi. Ez egyenesen hazugság.

Megduplázódott a hitelek visszafizetésével küzdő vállalkozások aránya, míg az előző évben a cégek 16,5 százaléka nézett szembe törlesztési nehézségekkel, addig a következő évre már 38 százalékuk tart ettől.

 

  

Minden pályázónak járhatna az önerő-kiegészítés

A jegybanki alacsony kamat, a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogram, a Széchenyi Kártya Program kedvező hitelei mind növelik a hitelfelvételi kedvet - fogalmazott a Kavosz vezérigazgatója, aki szerint érdemes lenne átgondolni, hogy a 2014-2020-as időszakban a vállalkozások valamennyi pályázathoz automatikusan igényelhessék a Széchenyi Kártya Program önerő-kiegészítő és a támogatást megelőlegező hiteleit, a 2007-2013-as ciklusban az önerő hiánya és az utófinanszírozás miatt sokan elestek a pályázati lehetőségektől.

Krisán László hangsúlyozta, megfontolandónak tartanák, hogy az agrárvállalkozások is élhessenek az uniós pályázatokon való részvételt könnyítő önerő-kiegészítő és támogatást megelőlegező hitelkonstrukciókkal a Széchenyi Kártya Programban.

 



A Kavosz adatai szerint a 2002-ben indult Széchenyi Kártya Programban eddig 275 ezer igénylést regisztráltak, 205 ezer hitelügylet jött létre, 1350 milliárd forint hitelt helyeztek ki. Kissé túlzott ez az optimizmus az ágazati bontásokban is szerintünk. Ameddig nem lesz megfelelő kereslet akár itthon, akár külföldre termelve bármit, addig felesleges újabb csődfenyegetett pillanat-vállalkozásokat létrehozni akár pályázati kölcsönnel is. A jelenlegi tőkeszegény és önmagához képest túltermelő vállalkozások is az éhhalál szélén tengődnek...

 

Bíró Dalma - Jövőnk.info 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273