Quantcast
Channel:
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273

Részletek a bostoni robbantásról

$
0
0

Hárman meghaltak, 144-en pedig megsebesültek, miután hétfő kora délután két pokolgép robbant fel a bostoni maraton célegyenesében. Hátborzongató felvételek készültek a helyszínen. 

A rajt után pontosan 4 óra 9 perc 44 másodperccel történt az első robbanás a hétfői bostoni maratonin, majd 12 másodpercre rá, körülbelül száz méterrel odébb a második. Ezekről a pillanatokról több hátborzongató felvételt készítettek a jelenlévők, és feltették azokat az internetes közösségi oldalakra. Az időpontok azon a hatalmas órán látszanak a képeken, videókon, amelyet a cél közelében helyeztek el.

Az első robbanás pontosan két órával az után történt, hogy a verseny győztese, az etióp Lelisa Desisa célba ért. Az erről a robbantásról készült első felvételen látszik, hogy a pokolgépet a cél előtt néhány méterrel, a Boylston Street járdáján helyezték el. A járdán - amelyet kordon választott el a futók által használt úttesttől - sok néző tartózkodott. Látszik, amint a robbanás lökéshulláma földre taszít egy rendezvényszervezőt, a zaj miatt többen befogják a fülüket.

Egy másik videofelvétel, amelyet a Boston Globe című lap honlapjára tettek fel, néhány pillanattal később készült. Ezen hatalmas füstöt és kiáltozó embereket látni, valamint hallatszik a második robbanás néhány épülettel távolabbról. "Istenem!" - kiált maga a felvételkészítő, miközben filmezi a járdán fekvő áldozatokat. 

Az Egyesült Államok legrégebbi maratoni futóversenyét, a bostonit hagyományosan április harmadik hétfőjén rendezik meg, a hazafiak napján, amely állami ünnep, munkaszüneti nap Massachusettsben. A hazafiak napján az amerikai függetlenségi háború 1775. évi első csatáira emlékeznek. A cél a város kellős közepén, a Prudential Center és a közkönyvtár (Boston Public Library) mellett van. Az idei versenyen több mint 26 ezer amatőr és profi vett részt, a nézők száma meghaladta a félmilliót. 

A két pokolgépes robbanásban hárman meghaltak, 144-en pedig megsebesültek. 

Magyar sérültről nem érkezett információ 

Bencsik Zita, a New York-i magyar főkonzulátus vezető konzulja az MTI-nek elmondta: mind az ő hivatala, mind a bostoni tiszteletbeli konzulátus kapcsolatba lépett az illetékes hatóságokkal, de magyar sérültről nem kaptak tájékoztatást, magyar állampolgároktól pedig Magyarországnak az Egyesült Államokban működő külképviseletekre segélykérés nem érkezett. A futóversenyen négy magyar résztvevő - két New Jersey-i, egy budapesti és egy kecskeméti lakos - indult. Mindnyájan célba értek, az utolsó közülük mintegy 20 perccel a robbanás előtt futott be. 

Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőnöke a Ma reggel adásában elmondta, hogy az amerikai hatóságok a közvetlen hozzátartozók konkrét kérdéseire a 001 617 635 4500-ás telefonszámon válaszolnak. A Nemzetközi Vöröskereszt honlapján is található egy keresőrendszer, amelyet használva tájékozódni lehet, továbbá a Google oldalán is van egy olyan funkció, ahová fel lehet tölteni a friss információkat, ám az utóbbit óvatosan kell kezelni, mert nem számít hivatalos forrásnak, így inkább azoknak szól, akik távolabbi ismerős, barát után érdeklődnek – hangsúlyozta. 

A szóvivő felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államokba utazóknak számítania kell arra, hogy a nagyobb városokban, a reptereken fokozott ellenőrzéseket végeznek, nagyobb a rendőri jelenlét, így a biztonsági ellenőrzések hosszabb időt vesznek majd igénybe. 

Obama: a végére járunk ennek, és kiderítjük, hogy ki és miért tette ezt 

"Még mindig nem tudjuk, hogy ki tette ezt és azt sem, hogy miért" - jelentette ki Barack Obama elnök, aki délután 6-kor élőben közvetített televíziós beszédet mondott a Fehér Házban. Háromperces nyilatkozata során nem említette a "terrortámadás" kifejezést. 

"Tévedés ne essék: a végére járunk ennek, és kiderítjük, hogy ki és miért tette ezt. Bármely vétkes személy, bármely vétkes csoport magán fogja érezni az igazságszolgáltatás teljes súlyát" - hangsúlyozta az elnök. Mint mondta, a tények maradéktalan ismerete híján nem kell elkapkodni a következtetések levonását. 

A nyilatkozatot követően azonban a Fehér Ház egy névtelenül nyilatkozó illetékese kijelentette, hogy mivel Bostonban több robbanószerkezetet is működésbe hoztak, "nyilvánvaló", hogy terrorcselekmény történt, és az ügyet ennek megfelelően fogják kezelni. Azt majd a nyomozásnak kell majd kiderítenie, hogy a támadást külföldi vagy belföldi terrorcsoport tervelte-e ki és hajtotta végre. 

Nem törlik a vasárnapi londoni maratont 

Nem törlik a vasárnapi londoni maratoni futóversenyt a bostoni maratonon elkövetett robbantásos merénylet ellenére sem - közölte kedden a brit kormány illetékes szakpolitikusa. 

Hugh Robertson, a sport-, média- és kulturális ügyek minisztériumának sportügyi államtitkára a BBC rádiónak nyilatkozva kijelentette, hogy "kérdésként sem merült fel" a nagyszabású hétvégi londoni sportesemény lemondása. A minden áprilisban megrendezett londoni maraton Európa legnagyobb ilyen jellegű rendszeres sportrendezvénye. A vasárnapi versenyen az előzetes regisztrációs adatok alapján 36 ezren állnak rajthoz, köztük olyan hírességek, mint Mo Farah, a britek kétszeres olimpiai bajnok futója, aki a tavaly nyári londoni olimpián az 5000 és a 10 000 méteres távon is aranyérmet nyert. 

A Greenwich és a Buckingham-palota - az első számú londoni királyi rezidencia - között kijelölt útvonal mentén várhatóan félmilliós nézőközönség sorakozik fel. Hugh Robertson kedden a BBC-nek kijelentette: "abszolút mértékben" bízik abban, hogy a brit hatóságok garantálni tudják a vasárnapi londoni maraton biztonságát. A sportügyi államtitkár hozzátette: a tavalyi - incidensektől mentes - londoni olimpia megrendezése során szerzett tapasztalatok azt jelentik, hogy London továbbra is jól felkészült az ilyen tömeges sportrendezvények biztosítására. 

Robertson szerint a londoni olimpia is bizonyította, hogy a brit biztonsági szolgálatok a világ legjobbjai közé tartoznak, ha éppen nem a legjobbak az egész világon. "Nagyon ügyeltünk arra, hogy a londoni olimpia biztonságosan lebonyolított sportesemény legyen, ne pedig olyan biztonsági művelet, amelyen sportesemények is zajlanak, és ez az az egyensúly, amelyet a londoni maratonon is tartani kell" - fogalmazott a brit sportügyi államtitkár. 

Nick Bitel, a vasárnapi londoni versenyt rendező London Marathon vezérigazgatója is kijelentette keddi nyilatkozatában, hogy nincs szó a rendezvény lefújásáról. Hozzátette: a londoni maratonra a Scotland Yarddal együttműködésben részletes biztonsági tervek készültek.

Julia Pendry, a Scotland Yard főfelügyelője, a vasárnapi londoni futóverseny biztonsági előkészületeinek irányítója mindazonáltal már a bostoni robbantások után, hétfő éjjel kijelentette, hogy jóllehet a londoni sportrendezvény biztonsági terve már elkészült, de ezeket a London Marathonnal együtt most felülvizsgálat alá veszik. 

A Scotland Yard közölte ugyanakkor, hogy a múlt hétfőn elhunyt Margaret Thatcher néhai miniszterelnök szerdára tervezett temetési szertartásának biztonsági terveit a Bostonban történtek nem érintik, mert a ceremónia biztosítására kidolgozott tervek eleve rendkívül "átfogóak", és egyébként is "teljesen más természetű eseményről van szó". Margaret Thatchertől a londoni Szent Pál-székesegyházban vesznek végső búcsút; a szerdai szertartáson jelen lesz II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburghi herceg is. 

(hirado.hu)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3273